17 سپتامبر 2020
سپتامبر 17, 2020

ابدومینوپلاستی

0 دیدگاه

ابدومینوپلاستی چیست؟

به طور کلی ابدومینوپلاستی نوعی جراحی زیبایی است که طی آن چربی و پوست اضافی شکم برداشته شده و عضلات شکم سفت می شوند. ماندگاری نتیجه این جراحی به میزان رعایت بیمار بستگی دارد در واقع اگر افراد پس از عمل خود ، ورزش کنند و رژیم غذایی مناسبی داشته باشند ، شاهد ماندگاری همیشگی نتیجه این جراحی خواهند بود.

چگونگی انجام ابدومینوپلاستی
به طور کلی این جراحی به دو صورت انجام می شود:

مینی ابدومینوپلاستی و ابدومینوپلاستی کامل

در مینی ابدومینوپلاستی ، زیر شکم برش سر تا سری ایجاد می شود و پوست از جداره شکمی زیر ناف جدا خواهد شد. پس از تخلیه چربی های اضافی ، پوست باقی مانده نیز بریده می شود. در نهایت پوست کشیده شده و بخیه می خورد.

ابدومینوپلاستی

اما در ابدومینوپلاستی کامل ، به موازات پهلو از چپ به راست ( یا برعکس )، برشی بزرگ در سر تا سر شکم ایجاد می شود. سپس به منظور آزاد کردن ناف از بافت پیرامونش ، برش دیگری ایجاد خواهد شد. در این مرحله پوست از دیواره شکم جدا شده و عضلات شکم همتراز و صاف می شوند. سپس چربی و پوست اضافی برداشته شده و به منظور ایجاد ناف جدید ، سوراخی تعبیه می شود و در جای درست قرار داده خواهد شد. در نهایت پوست کشیده شده و بخیه می شود.

جراحی ابدومینوپلاستی می تواند بین 2 الی 5 ساعت به طول انجامد و غالبا بیماران باید تا چند روز در بیمارستان بستری شوند تا سلامتشان تحت نظر باشد.

زمانی که بیمار مرخص می شود ، باید از گنی بسیار تنگ استفاده کند تا شکم را کاملا نگه دارد. استفاده از این گن تا چند ماه پس از جراحی نیز توصیه می شود.

عوارض ابدومينوپلاستي
درد و تورم از عوارض طبیعی عمل ابدومینوپلاستی می باشد. اما پس از جراحی ، پزشک به منظور تسکین درد بیمار مسکن هایی تجویز خواهد کرد. بی حسی ، کبودی و خستگی ، از دیگر عوارض این جراحی هستند که با رعایت مراقبت های لازم و به مرور زمان برطرف می شوند.
اما این جراحی همچون هر عمل دیگری ، می تواند خطراتی را داشته باشد. عفونت ، خونریزی زیر فلپ پوست و ایجاد لخته های خونی که ممکن است به ریه برسند و تنفس بیمار را تحت تاثیر قرار دهند ، از جمله خطرات این جراحی می باشند. البته بروز این عوارض بسیار نادر است و در صورتی که جراح از مهارت ، دقت و تجربه کافی برخوردار باشد ، احتمال بروز آن ها بسیار کم است.
آشکار بودن جای بخیه ها ( اسکار ) نیز از دیگر عوارض این جراحی می باشد. در واقع اسکار ناشی از ابدومینوپلاستی هیچوقت محو نمی شود اما به مرور زمان کمرنگ تر خواهد شد.
ابدومینوپلاستی

کاندیدای مناسب جراحی ابدومینوپلاستی
افرادی که با ورزش و رعایت رژیم غذایی هم قادر به کاهش وزن و از بین بردن چربی اضافی شکم خود نیستند.
بانوانی که پس از بارداری ، پوست و عضلات شکمشان شل و افتاده شده است.
کسانی که پس از کاهش وزن شدید ، پوست شکمشان آویزان شده.
افرادی که علی رغم متناسب بودن سایر اعضای بدنشان ، شکم بزرگی دارند.
اما افرادی که قصد انجام ابدومینوپلاستی را دارند باید از سلامت جسمانی برخوردار باشند و وزن خود را ثابت نگه دارند.
اقدامات قبل از جراحی ابدومينوپلاستي
از چند هفته قبل از عمل از مصرف الکل و استعمال دخانیات خودداری نمایید.
از 14 روز قبل از جراحی استفاده از دارو های ضد انعقادی همچون آسپرین ، ایبوپروفن و وارفارین خودداری کنید.
قبل از عمل استحمام نمایید.
از 8 الی 12 ساعت پیش از جراحی ، خوردن و آشامیدن را کنار بگذارید ؛ چرا که حین عمل ناشتا بودن بیمار و خالی بودن معده از اهمیت بالایی برخوردار است و در روند عمل تاثیر گذار می باشد.