با کشورهای طرفدار صلح در دنیا را بشناسید

همه‌ی ما در اخبار شاهد نزاع‌ها و درگیری‌های موجود در دنیا هستیم. اما در این میان، جاهای گوناگون دیگری در گوشه و کنار دنیا وجود دارند که به خاطر آرامش‌شان شناخته شده هستند. در این مطلب ما به آرام‌ترین مناطق دنیا سفر می‌کنیم. مکان‌هایی که شادی، دوستی، سطح درخور زندگی و شهروندانی که بسیار راضی هستند در آنها یافت می‌شوند.

بدون شک می‌توان گفت که همه خواهان این هستند که در یک دنیای آرام زندگی کنند. اما به دلایل مختلف زندگی در نقاط مختلف دنیا پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. گرچه مکان‌هایی وجود دارند که در آنها زندگی برای اکثر مردم تقریباً بی‌نقص است.

چه چیزی این کشورها را ایده‌آل‌ترین کشور برای شهروندانش می‌سازد. تنها مسائل مادی مهم نیستند. اتحاد، صلح و زندگی راحت، نقش بزرگی در تشخیص مکانی که خانه‌ای ایده‌آل برای شهروندانش است، ایفا می‌کنند.

چند فاکتور محدود هستند که بر اساس آنها می‌توانیم آرام‌ترین کشورهای دنیا را تشخیص دهیم. موئسسه‌ی اقتصاد و صلح (IEP)، اطلاعات را برای پیدا کردن معیاری جهانی برای صلح (GPI) مورد تطبیق قرار می‌دهد و در نتیجه، کشورها را با توجه به میزان آرامش‌شان لیست می‌کند.

فاکتورهای مهمی که لحاظ می‌شوند شامل درگیری‌های داخلی و خارجی، میزان جرم، روابط با کشور‌های همسایه، تروریسم، ثبات سیاسی، میزان جنایت، درصد زندانیان موجود، وسعت تأسیسات نظامی، میزان سلاح‌ها،

دسترسی آسان به نیروهای ارتش، آشوب‌های داخلی و ثبات. همینطور برای شرکت در این ارزیابی یک کشور در یک منطقه با وسعت ۲۰.۰۰۰ کیلومتر مربع، باید بیش از یک میلیون جمعیت ساکن داشته باشد.

ایسلند

با کشورهای طرفدار صلح در دنیا را بشناسیدایسلند یکی از کشورهایی است که کمترین میزان‌ جرم و جنایت (۰.۰۰۱۸%) را در جهان داراست، با نمره‌ی ۸.۸۴ از ۱۰ به عنوان آرام‌ترین کشور دنیا در کره‌ی زمین شناخته شده است.

این کشور به عنوان نقطه‌ی اتصال آتلانتیک شمالی با اقیانوس قطب شمال شناخته شده است. از لحاظ جغرافیایی بین آمریکای شمالی و اروپا واقع شده و به دلایل عملی جزو قاره‌ی اروپاست.

ایسلند دارای جمعیتی کمی بیشتر از ۰.۳ میلیون نفر در یک مساحت ۴۰۰۰۰ مایل مربعی است و دارای بیشترین پراکندگی جمعیت در اروپاست. پایتخت آن “Reykjavik” است و زبان مردم آن ایسلندی است. واحد پول ایسلند، کرون ایسلند است، البته این کشور با یخ پوشیده نشده است.

دانمارک

با کشورهای طرفدار صلح در دنیا را بشناسیددانمارک که همینطور با نام پادشاهی دانمارک نیز شناخته می‌شود نیز دارای نمره‌ی ۸.۷۹ از ۱۰ است. این کشور در شمال اروپا و میان سوئد، نروژ و آلمان واقع شده‌ است.

مساحت دانمارک حدود ۱۶۶۰۰ مایل مربع است. پایتخت آن کپنهاگ و جمعیت آن نیز حدود ۵.۶ میلیون نفر است و زبان رسمی رایج در آنجا نیز دانمارکی است.

کشورهای خودمختار جزایر فارو و گرینلند هم تحت سلطه‌ی دانمارک هستند. واحد پول این کشور نیز کرون دانمارکی است.

نیوزیلند

با کشورهای طرفدار صلح در دنیا را بشناسیدکشور بعدی نیوزیلند زیب با نمره‌ی ۸.۷۶ از ۱۰ است. این کشور در شرق استرالیا واقع شده و جزیره‌ای در جنوب غربی اقیانوس آرام است. نیوزیلند منطقه‌ی بزرگی بالغ بر حدود ۱۰۳۰۰۰ مابل مربع است و جمعیتی حدود ۴.۵ میلیون نفر دارد.

پایتخت آن ولینگتون و زبان رسمی آن انگلیسی و واحد پول رایج در این کشور دلار نیوزیلندی است.

اتریش

با کشورهای طرفدار صلح در دنیا را بشناسیددر مورد بعدی به اروپا برمی‌گردیم. اتریش چهارمین کشور در این لیست با نمره‌ی ۸.۷۵ از ۱۰ است. اتریش در اروپای مرکزی واقع شده و همسایه‌های آن، جمهوری چک، آلمان، مجارستان، اسلوواکی، ایتالیا، سوئیس و لیختن‌اشتاین هستند.

با مساحتی حدود ۳۲۴۰۰ مایل مربع، اتریش جمعیتی بالغ بر ۸.۵ میلیون نفر دارد. پایتخت آن وین است و زیان رسمی مردم آن آلمانی است. اتریش عضو اتحادیه اروپا به شمار می‌رود و واحد پول آن یورو است.

سوئیس

با کشورهای طرفدار صلح در دنیا را بشناسیدسوئیس کشور بعدی با نمره‌ی ۸.۷۳ از ۱۰ است. این کشور با خشکی‌ها محاصره شده و در اروپای غربی و مرکزی واقع شده است. همسایگان سوئیس شامل ایتالیا، فرانسه، آلمان، اتریش و لیختن‌اشتاین است.

این کشور مساحتی حدود ۱۶۰۰۰ مایل مربع و جمعیتی بالغ بر ۸ میلیون نفر دارد. پایتخت آن برن است و زبان‌های رسمی آن عبارتند از فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی و رومانش. واحد پول آن نیز فرانک است.

ژاپن

با کشورهای طرفدار صلح در دنیا را بشناسیدآرام‌ترین کشور آسیا ژاپن است که در لیست ما با نمره‌ی ۸.۷۱ از ۱۰ در رتبه‌ی ششم قرار می‌گیرد. این جزیره در شرق آسیا و در اقیانوس آرام واقع شده‌ است و عموماً به نام “سرزمین طلوع خورشید” شناخته می‌شود.

با مساحتی حدود ۱۴۶۰۰۰ مایل مربع، ژاپن جمعیتی بالغ بر ۱۲۶ میلیون نفر دارد. پایتخت آن توکیو است و زبانی که در سرتاسر کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد ژاپنی است. واحد پول مورد استفاده در ژاپن ین است.

فنلاند

با کشورهای طرفدار صلح در دنیا را بشناسیددوباره به اروپا برمی‌گردیم. فنلاند کشور بعدی با نمر‌ی ۸/۷۰ از ۱۰ است. این کشور واقع در اروپای شمالی و با سوئد و نروژ و روسیه و استونی هم‌مرز است. پایتخت فنلاند هلسینکی و زبان‌های رسمی در آن فنلاندی و سوئدی هستند.

این کشور مساحتی بالغ بر ۱۳۰۰۰۰ مایل مربع دارد و جمعیت آن حدود ۴.۴ میلیون نفر است. به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا واحد پول مورد استفاده در فنلاند یورو است.

کانادا

با کشورهای طرفدار صلح در دنیا را بشناسیداکنون به آمریکای شمالی می‌رویم. کاندا با نمره‌ی ۸.۶۹ از ۱۰ هشتمین کشور لیست ماست. این کشور با دارا بودن بزرگترین مرز زمینی با ایالات متحده و مساحتی حدود ۳۵۸۴۰۰۰ مایل مربع، یکی از بزرگ‌ترین کشور‌های دنیاست.

کانادا جمعیتی بالغ بر ۳۵ میلیون نفر دارد و پایتخت آن اوتاواست. زبان‌های رسمی آن انگلیسی و فرانسوی هستند وواحد پول این کشور نیز دلار کاناداست.

سوئد

با کشورهای طرفدار صلح در دنیا را بشناسیدبه اروپا برمی‌گردیم. سوئد با نمره‌ی ۸.۶۸ از ۱۰ به طور رسمی با نام پادشاهی سوئد خطاب می‌شود. این کشور در اروپای شمالی واقع شده و هم‌مرز با نروژ و فنلاند است.

مساحت آن بالغ بر ۱۷۴۰۰۰ مایل مربع است و جمعیتی حدود ۹.۶ میلیون نفر دارد. این کشور جزئی از اتحادیه اروپاست و پایتخت آن استکهلم و زبان رسمی آن نیز سوئدی است. با اینکه این کشور در اتحادیه اروپا قرار دارد، واحد پول رایج در آن کرون سوئد است.

بلژیک

با کشورهای طرفدار صلح در دنیا را بشناسیدکماکان در اروپا می‌مانیم و به بلژیک، پادشاهی بلژیک که لیست ۱۰ کشور برتر را با نمره‌ی ۸.۶۶ کامل می‌کند، نگاهه می‌اندازیم. خیلی از افراد از این امر آگاه نیستند، اما مقر اتحادیه اروپا در بلژیک است و این کشور از اعضای پایه‌گذار آن به شمار می‌رود.

همینطور مقر ناتو نیز در بلژیک قرار دارد و مساحت این کشور حدود ۱۱۸۰۰ مایل مربع و جمعیت آن نیز حدود ۱۱میلیون نفر است.

همسایگان آن عبارتند از فرانسه، آلمان، لوکزامبورگ و هلند. پایتخت آن براسل و زبان‌های رسمی آن، هلندی، آلمانی و فرانسوی هستند. واحد پول بلژیک یورو است.

نروژ

با کشورهای طرفدار صلح در دنیا را بشناسیدیک کشور اروپایی دیگر، نروژ (پادشاهی نروژ) رتبه‌ی بعدی را با نمره‌ی ۸.۶۴ اشغال می‌کند. این کشور هم‌مرز سوئد، فنلاند و روسیه است و حدود ۱۴۹۰۰۰ مایل مربع مساحت و جمعیتی بالغ بر ۵.۱ میلیون نفر دارد.

پایتخت آن اُسلو و زبان اصلی آن نروژیست. واحد پول رایج در آن نیز کرون نروژی است.

ایرلند

با کشورهای طرفدار صلح در دنیا را بشناسیدیک کشور اروپایی دیگر. ایرلند کشور بعدی با نمره‌ی ۸.۶۳ از ۱۰ است. این کشور در غرب بریتانیا واقع شده و مساحتی بالغ بر ۳۲۵۰۰ مایل مربع دارد و جمعیت آن حدود ۶.۴ میلیون نفر است.

پایتخت آن دوبلین است و زبان‌های رایج در آن انگلیسی، ایرلندی و اسکاتلندی هستند. واحد‌های پول رایج در آن یورو و پوند استرلینگ هستند.

اسلوونی

با کشورهای طرفدار صلح در دنیا را بشناسیداین کشور در مرکز اروپا مکان سیزدهم را در لیست ما با رتبه‌ی ۸.۶۳ اشغال می‌کند. این کشور هم‌مرز با اتریش، ایتالیا، کروواسی و مجارستان است.

اسلوونی حدود ۷۸۰۰ مایل مربع مساخت و جمعیتی بیش از ۲ میلیون نفر دارد. پایتخت آن لیوبلیانا و زبان رسمی آن اسلاوی است. به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا واحد پول اسلوونی یورو است.

جمهوری چک

با کشورهای طرفدار صلح در دنیا را بشناسیدجمهوری چک که در محاصره‌ی خشکی‌ها قرار دارد و در اروپای مرکزی واقع است، نمره‌ی ۸.۶۰ از ۱۰ را داراست. همسایگان این کشور عبارتند از اتریش، آلمان، لهستان و اسلوواکی.

این کشور با مساحتی حدود ۳۰۵۰۰ مایل مربع نزدیک به ۱۰.۵ میلیون نفر جمعیت دارد. پایتخت جمهوری چک پراگ، و زبان رسمی آن چکی است. این کشور جزوی از اتحادیه اروپاست و واحد پول آن یورو است.

آلمان

با کشورهای طرفدار صلح در دنیا را بشناسیدآلمان، جمهوری فدرال آلمان، رتبه‌ی بعدی را با نمره‌ی ۸.۵۷ به خود اختصاص داده است.این کشور در بخش غربی اروپای غربی قرار دارد با مساحتی حدود ۱۳۸۰۰۰ مایل مربع، جمعیتی بالغ بر ۸۰.۶ میلیون نفر دارد.

برلین پایتخت آلمان است و زبان رسمی کشور نیز آلمانی است. این کشور یکی از اعضای موئسس اتحادیه اروپاست و از یورو به عنوان واحد پول خود استفاده می‌کند.

استرالیا

با کشورهای طرفدار صلح در دنیا را بشناسیدجهان را دور می‌زنیم. استرالیا کشور بعدی با نمره‌ی ۸.۵۶ از ۱۰ است. استرالیا همسایه‌ای ندارد، اما نزدیک به اندونزی و نیوزیلند است. این کشور با مساحتی حدود ۲۹۶۹۹۰۰ مایل مربع نزدیک به ۲۳ میلیون نفر جمعیت دارد.

پایتخت آن کانبراست و در سرتاسر کشور مردم به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. واحد پول رایج در استرالیا، دلار استرالیاست.

سنگاپور

با کشورهای طرفدار صلح در دنیا را بشناسیدبه آسیا برمی‌گردیم. کشور بعدی سنگاپور با نمره‌ی ۸.۵۶ از ۱۰ است. جمهوری سنگاپور جزیره‌ای در جنوب شرقی آسیاست و نزدیک‌ترین کشور‌ها به آن مالزی و اندونزی هستند.

مساحت این کشور تنها ۲۷۶ مایل مربع است و حدود ۵.۴ میلیون نفر جمعیت دارد. پایتخت آن نیز سنگاپور است و زبان‌های رسمی آن عبارتند از انگلیسی، مالایی، ماندارین و تامیل. واحد پول آن نیز دلار سنگاپور است.

پرتغال

با کشورهای طرفدار صلح در دنیا را بشناسیددوباره به اروپا برمی‌گردیم. پرتغال با نمره‌ی ۸.۵۳ در رده‌ی بعدی قرار دارد. جمهوری پرتغال در جنوب‌ غربی اروپاست و هم‌مرز با اسپانیا و اقیانوس اطلس است. این کشور حدود ۳۵۶۰۰ مایل مربع مساحت و نزدیک به ۱۰.۵ میلیون نفر جمعیت دارد.

پایتخت آن لیسبون است و زبان رسمی آن نیز پرتغالی. به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا واحد پول این کشوریورو است.

قطر

با کشورهای طرفدار صلح در دنیا را بشناسیدبه آسیا برمی‌گردیم. کشور بعدی قطر با نمره‌ی ۸.۵۲ از ۱۰ است. این کشور عربی در غرب آسیا قرار دارد و هم‌مرز با عربستان سعودی و خلیج فارس است.

مساحت آن حدود ۴۵۰۰ مایل مربع و جمعیت آن بالغ بر ۲.۱ میلیون نفر است. پایتخت آن دوحه و زبان رسمی آن عربی است. واحد پول آن نیز ریال است.

بوتان

با کشورهای طرفدار صلح در دنیا را بشناسیددر آسیا می‌مانیم. بوتان لیست ۲۰ تایی ما را با نمره‌ی ۸.۵۱ از ۱۰ تکمیل می کند. این سرزمین در جنوب ‌شرقی آسیا قرار دارد و توسط چین و هند محاصره شده است.

بوتان با مساحتی بالغ بر ۱۴۸۰۰ مایل مربع تنها حدود ۷۵۰ هزار نفر جنعیت دارد. پایتخت آن تیمفو و زبان رسمی مردمانش “Dzongkha” است. واحد پول رایج در بوتان “ngultrum” بوتانی است.

وقتی به لیست کشورهای آرام نگاهی می‌اندازیم، در‌می‌یابیم که اکثر آنان اروپایی هستند. واضح است که اگر یک کشور شرایط مناسبی برای زندگی داشته باشد، روابطش با همسایه‌های خود که سنت‌ها و شیوه‌ی زندگیشان با آن مشابه است، عالیست.

به همین دلیل جمعی از کشور‌ها که در یک منطقه قرار دارند، در لیست آورده شده‌اند. شاید مهاجرت به یکی از این مکان‌ها ایده‌ی خوبی باشد. اما مطمئناً آسان نخواهد بود.