16 فوریه 2020
فوریه 16, 2020

بی اختیاری ادراری چیست ؟

0 دیدگاه

بی اختیاری ادراری چیست ؟

بی اختیاری ادراری یا فقدان کنترل مثانه ، یک مشکل رایج است که اغلب باعث خجالت افراد می شود. منظور از بی اختیاری ادراری ، نیاز فوری به دفع ادرار است که اغلب بصورت بسیار ناگهانی و شدید رخ می دهد ؛ به طوری که اغلب در مواقعی که فرد سرفه یا عطسه می کند به صورت گاه و بی گاه دچار نشت ادرار می شود. ( متخصص زنان تهران )

چنانچه بي اختياری ادراري ، فعالیت های روزانه شما را تحت تاثیر قرار داده باشد و منجر به محدود شدن تعاملات اجتماعی تان شده باشد ؛ بدون تردید و تامل شما نیاز به مراجعه به پزشک متخصص خواهید داشت.

به طور کلی برای اغلب افراد ، تغییرات ساده در شیوه زندگی یا درمان های پزشکی ، می تواند از شدت بیماری کاسته و حتی در مواردی منجر به توقف بي اختياری ادراري نیز گردد و بدین ترتیب فرد توانایی بازگشت به امور روزمره را بازیابد.

متاسفانه این معضل اغلب در خانم ها دیده می شود و در نتیجه بانوان می بایست جهت رهایی از این مشکل به متخصص زنان رجوع نمایند تا تحت درمان قرار گیرند.

انواع بی اختیاری ادراری

انواع بي اختياری ادراري شامل موارد زیر است :

بی اختیاری استرسی : عواملی اعم از سرفه ، عطسه ، خندیدن ، ورزش یا بلند کردن جسمی سنگین ، مواردی هستند که می توانند به مثانه فشار وارد آورده ؛ بی اختیاری را ترغیب کرده و موجب نشت ادرار شوند.

تا جایی که می توانند شما را ملزم به دفع ادرار نموده و در صورت عدم دفع بهنگام ، سبب دفع غیر ارادی ادرار گردند.

بی اختیاری ادرار استرسی ممکن است ناشی از یک وضعیت جزئی مانند عفونت یا بیماری شدیدتر مانند اختلال عصبی یا دیابت باشد.

بی اختیاری سرریزی : مقصود از این نوع بي اختياری ادراري ، دفع مکرر یا مداوم ادرار است به نحوی که فرد در هنگام دفع ادرار قادر به تخلیه کامل مثانه نمی باشد و پس از خروج از توالت باز هم احساس نیاز دفع مجدد خواهد داشت.
بی اختیاری عملکردی : برخی مواقع اختلال جسمی یا روحی می تواند فرد را از به موقع رسیدن به توالت باز داشته و سبب دفع ناگهانی ادرار شود ؛ به این نوع از بی اختیاری ، بی اختیاری عملکردی گفته می شود.