10 ژوئن 2019
ژوئن 10, 2019

جراحی بینی و بارداری

0 دیدگاه

جراحی بینی و بارداری

جراحی بینی و بارداری : اغلب بانوانی که متقاضی جراحی بینی هستند با این سوالات مراجعه می کنند که حین بارداری می توانند عمل جراحی بینی انجام دهند ؟ یا اینکه بارداری روی جراحی بینی تاثیر گذار خواهد بود ؟ ( جراح بینی تهران )

جراحی بینی یا رینوپلاستی نوعی جراحی زیبایی می باشد که با هدف به رفع ایرادهای ظاهری بینی در عین حفظ عملکرد تنفسی با توجه به دیگر اجزای صورت انجام می شود.

قابل ذکر است که عمل جراحی زیبای بینی به طور کلی یک عمل اورژانسی نیست و فرد می تواند در زمان مناسب انجام شود.
جراحی زیبایی در حین بارداری

جراحی بینی در طول دوران بارداری اکیدا ممنوع است و هیچ جراح بینی عمل بینی را برای بانوان باردار انجام نمی دهند دلیل اینکه قبل از جراحی بینی تست بارداری هم تجویز می شود به همین دلیل است.

دلیل اینکه جراحی بینی برای بانوان بتردار انجام نمی شود این است که داروها و آرام بخش ها و بی هوشی روی جنین که در حال رشد است تاثیر منفی خواهد گذاشت.

بانوانی که از بارداری خود اطلاع ندارند باید تست بارداری انجام داده سپس اقدام به جراحی زیبایی بینی خود نمایند.

بارداری بعد از عمل بینی

نظر اغلب جراح بینی این است که بعد از جراحی بینی با طی نمودن دوران بهبودی و رسیدن به حالت ثابت و طبیعی بانوان می توان اقدام به بارداری نمایند.

برای اقدام به بارداری دو ماه بعد از جراحی بینی زمان مناسبی است اما توصیه می گردد برای بارداری تا یکسال صبر کند به این خاطر که بهبودی جراحی بینی فرآیندی تدریجی است و برای رسیدن به نتیجه مطلوب و وضعیت طبیعی احتیاج به زمان است.

در دوران بارداری تغییراتی در بدن بانوان ایجاد می گردد. از قبیل :

متراکم شدن حفره های سینوس
افزایش ضخامت تیغه بینی
بالا رفتن حد مخاط بینی
و تغییرات دیگری

قابل ذکر است که تغییرات ذکر شده روی بینی به علت ورم بدن می باشد و به طور کلی تورمی که در دوران بارداری ایجاد می شود بعد از اتمام دوران بارداری فروکش خواهد کرد و بر روی بینی جراحی شده هیچگونه تاثیری نخواهد گذاشت.
عمل بینی در دوران شیر دهی

مادر در دوران شیردهی باید تا 24 ساعت بعد از بی هوشی از شیردهی خودداری کند تا تاثیر داروهای بیهوشی که در بدن وجود دارد از بین برود.