19 فوریه 2020
فوریه 19, 2020

سرکلاژ چیست

0 دیدگاه

سرکلاژ چیست ؟

سرکلاژ به انواع روش‌ها برای بستن دهانه رحم گفته می‌شود تا دهانه رحم در دوران بارداری تقویت شود. دهانه رحم قسمت پایینی رحم است که به واژن می‎‌رسد. سرکلاژ دهانه رحم می‌تواند از طریق مهبل یا شکم انجام شود. اگر دهانه رحم شما در خطر باز شدن قبل از تولد جنین باشد پزشک معمولا توصیه می‌کند تا سرکلاژ انجام شود. سرکلاژ برای همه مناسب نیست و می‌تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند. برخی خانم‌ها که به دلیل کوتاه بودن دهانه رحم سرکلاژ انجام داده‌اند ممکن است دچار زایمان زودرس شوند.


سرکلاژ چرا انجام می‌شود؟
قبل از بارداری، دهانه رحم بسته، بلند و محکم است. در دوران بارداری دهانه رحم به تدریج نرم می‌شود، طول آن کاهش می‌یابد و آماده برای تولد می‌شود. اما اگر دهانه رحم ناقص یا کوتاه باشد ممکن است گردن رحم خیلی زود باز شود. در نتیجه ممکن است بارداری از دست برود یا زایمان زودرس اتفاق بیفتد. اگر شرایط زیر را داشته باشید پزشک توصیه به انجام سرکلاژ در دوران بارداری می‌کند:
سابقه سقط جنین در سه ماهه دوم مربوط به اتساع گردنی بدون درد
اتساع دهانه رحم بدون درد در سه ماهه دوم
سرکلاژ قبلی به دلیل اتساع دهانه رحم بدون درد در سه ماهه دوم
طول دهانه رحم کمتر از 25 میلیمتر قبل از هفته 24 بارداری در بارداری تک قلویی

سرکلاژ

سرکلاژ برای هر فردی که در معرض زایمان زودرس قرار دارد، مناسب نیست. در صورت داشتن هرکدام از شرایط زیر سرکلاژ برای شما توصیه نمی‌شود:
خونریزی واژن
زایمان زودرس فعال
یک عفونت داخل رحمی
پارگی زودرس غشا و فرایندهای غشایی
بارداری دوقلو یا بالاتر
یک ناهنجاری جنین ناسازگار با زندگی
غشای جنین افتاده (وضعیتی که کیسه آمنیوتیک از طریق باز شدن دهانه رحم بیرون می‌زند)
خطرات سرکلاژ در بارداری
خطرات سرکلاژ عبارت است از:
عفونت غشای جنین
خونریزی واژینال
پارگی دهانه رحم
پارگی زودرس غشا و فرایندهای غشایی
جا به جایی بخیه
در صورت وجود نشت مایعات از واژن و علائم پارگی زودرس غشا بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.
آمادگی برای انجام سرکلاژ
قبل از انجام سرکلاژ رحم، پزشک برای بررسی علائم حیاتی جنین سونوگرافی انجام می‌دهد و هرگونه نقص عمده هنگام تولد را رد می‌کند. پزشک همچنین ممکن است آمنیوسنتز انجام دهد تا مطمئن شود عفونتی وجود ندارد اگر شما دچار عفونت باشید سرکلاژ انجام نمی‌شود.
در حالت ایده آل سرکلاژ دهانه رحم بین هفته‌های 12 تا 14 بارداری انجام می‌شود. با وجود این اگر در معاینه لگنی یا سونوگرافی مشخص شود که دهانه رحم شما باز شده می‌توان سرکلاژ را در هفته 23 بارداری نیز انجام داد. به دلیل خطر پارگی کیسه آمنیوتیک یا ایجاد زایمان زودرس معمولا بعد از هفته 24 بارداری سرکلاژ انجام نمی‌شود.
در حین انجام سرکلاژ دوران بارداری چه اتفاقی می‌افتد؟
سرکلاژ معمولا یه جراحی سرپایی در بیمارستان یا یک مرکز جراحی محدود انجام می‌شود. بیشتر روش سرکلاژ از طریق واژن انجام می‌شود. درطول سرکلاژ یک اسپکولوم را در واژن وارد کرده و دهانه رحم را با فورسپس حلقه‌ای می‌بندند. ممکن است برای راهنمایی سونوگرافی نیز انجام شود. در حین عمل پزشک از سوزنی برای بخیه قسمت بیرونی دهانه رحم استفاده می‌کند و در مرحله بعدی انتهای بخیه را می‌بندد تا دهانه رحم بسته شود. در حین عمل شیرودکار پزشک معالج از حلقه‌های فورسپس استفاده می‌کند تا دهانه رحم را به سمت خود کشیده در حالی که دیواره‌های جانبی واژن را عقب می‌کشد. در مرحله بعد، او برش‌هایی در دهانه رحم ایجاد می‌کند که در آن بافت واژن شما قرار می‌گیرد. سپس او یک سوزن را با نوار از مسیر برش‌ها عبور می‌دهد تا دهانه رحم بسته شود.
اما در سرکلاژ شکمی پزشک یک برش شکمی ایجاد می‌کند. او ممکن است رحم را بالا ببرد تا دسترسی به دهانه رحم داشته باشد. در مرحله بعد او از سوزنی برای قرار دادن نوار در اطراف مسیر باریک به سمت قسمت پایینی رحم استفاده می‌کند تا دهانه رحم را ببندد. سپس او رحم را مجددا به حالت قبل خود برمیگرداند و برش را می‌بندد. این روش همچنین می‌تواند به طریق لاپاراسکوپی انجام شود.
بعد از عمل سرکلاژ چه اتفاقی می‌افتد؟
بعد از بستن دهانه رحم، پزشک یک سونوگرافی برای بررسی سلامت جنین انجام می‌دهد. ممکن است چند روز لکه بینی، درد و ادرار دردناک را تجربه کنید. استامینوفن برای درد در این موارد تجویز می‌شود. اگر از بخیه جذبی استفاده شده باشد ممکنا ست دو یا سه هفته بعد از عمل متوجه برخی مواد شوید. بعد از عمل می‌توانید به خانه برگردید اما پزشک توصیه میکند تا چند هفته رابطه جنسی نداشته باشید.
برداشتن سرکلاژ چه زمانی انجام می‌شود؟
به طور معمولا در هفته 37 بارداری سرکلاژ برداشته می‌شود. سرکلاژ معمولا بدون بیهوشی برداشته می‌شود اما شیرودکار در بیمارستان یا مرکز جراحی برداشته می‌شود. پس از برداشتن سرکلاژ به طور معمول می‌توانید فعالیت کنید تا زایمان به طور طبیعی شروع شود. اگر قصد انجام زایمان سزارین دارید می‌توانید سرکلاژ را در تمام دوران بارداری در جای خود بگذارید. اگر سرکلاژ شکمی انجام داده باشید باید برای برداشتن آن یک برش شکمی دیگر انجام دهید.