09 مارس 2020
مارس 9, 2020

فریز کردن تخمک و جنین

0 دیدگاه

فریز کردن تخمک و جنین

افرادی که قصد بارداری در آینده را دارند اما به دلایل مختلف شرایط باروری آن ها در آینده با مشکل مواجه خواهد شد ، می توانند از روش های فریز کردن تخمک و جنین بهره گرفته و امکان تولید مثل را برای خود حفظ کنند. ( درمان ناباروری )

انجماد یا فریز کردن تخمک و جنین هر کدام دو پروسه مجزا بوده که با هدف حفظ پتانسیل باروری برای زوجین صورت می پذیرد. در ادامه فرآیند هریک را به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد.

لازم به ذکر است که در گذشته فریز کردن جنین فرآیند موفق تری نسبت به فریز کردن تخمک بود و میزان زنده ماندن لقاح در انجماد جنین بسیار بیشتر از انجماد تخمک رخ می داد. اما امروزه با پیدایش فناوری های نوین و بهره گیری از تکنولوژی فریزینگ فلش شانس زنده ماندن لقاح در فریز کردن تخمک نیز افزایش یافته و درصد موفقیت این دو تکنیک به هم نزدیک شده است. به طوریکه تقریبا 90 درصد از تخمک های منجمد شده و 95 درصد از جنین های فریز شده زنده مانده و می توانند منجر به بارداری شوند.

مکانیسم فرآیند فریز کردن تخمک

فرآیند فریز کردن تخمک طی سه مرحله انجام می پذیرد:

القا و تحریک تخمک گذاری
بازیابی تخمک
انجماد و فریز نمودن تخمک

هر یک از مراحل فوق را مختصرا شرح می دهیم:

القا و تحریک تخمک گذاری

بدن اغلب بانوان طی هر دوره قاعدگی یک تخمک آزاد می کند اما با توجه به اینکه در فرآیند انجماد تخمک نیاز به بیش از یک تخمک می باشد لذا در مرحله تحریک تخمک گذاری از ابتدای دوره قاعدگی ، تخمدان ها به کمک داروهای هورمونی همچون گنادوتروفین ، به منظور تولید و آزاد سازی تخمک های بیشتر تحت درمان قرار می گیرند. این داروها به بالغ شدن تخمک ها کمک می کنند.

بازیابی تخمک

پس از عبور از مرحله اول و تولید تخمک های بالغ مورد نیاز ، اکنون باید این تخمک ها از بدن شخص استخراج شوند. این کار توسط یک سوزن مخصوص که وارد واژن شده و به یک دستگاه مکنده متصل است ، انجام می پذیرد. در مواردی ممکن است برای بازیابی تخمک نیاز به عمل لاپاراسکوپی باشد.

انجماد تخمک

پس از بازیابی تخمک و خارج کردن آن از بدن زن وارد مرحله انجماد می شویم. این کار با کاهش دما تا زیر صفر درجه انجام می پذیرد و موجب توقف فعالیت های بیولوژیک سلول می گردد. با کاهش دما آب موجود در سلول منجمد شده و نشانه های حیات در آن متوقف می شود.

فریز کردن تخمک به دو روش زیر انجام می پذیرد:
روش انجماد آهسته : در این تکنیک دما به صورت آهسته و تدریجی کم می شود و این امر موجب حفاظت بیشتر تخمک در مقابل فرآیند انجماد می گردد. همچنین پزشک به منظور جلوگیری از کریستال شدن آب سلول ، از مواد ضد کریستالی استفاده می نماید.
روش شیشه سازی : طی این روش انجماد به صورت سریع رخ می دهد تا از تشکیل کریستال های یخی پیشگیری شود.
مکانیسم فرآیند فریز کردن جنین

فرآیند فریز کردن جنین نیز شامل مراحل ذکر شده در فوق می باشد با این تفاوت که پس از بازیابی تخمک وارد مرحله لقاح آزمایشگاهی می شویم به این صورت که تخمک و اسپرم به مدت 16 تا 20 ساعت در جوار هم قرار می گیرند تا نطفه تشکیل شود. پس از آن جنین را در انکوباتور نگهداری کرده تا رشد نماید و در زمان مناسب فریز گردد.

پس از فریز کردن جنین ، جنین منجمد شده در نیتروژن مایع نگهداری می شود.

دلایل فریز کردن تخمک و جنین

اقدام به منجمد نمودن تخمک و جنین می تواند بنا به هر یک از دلایل نام برده شده در زیر باشد:

همانطور که مستحضر هستید بهترین زمان برای بارداری یک زن تا قبل از سن 35 سالگی بوده و پس از آن ممکن است کیفیت باروری در وی کاهش یابد. علت آن نیز می تواند بالا رفتن سن تخمک ها و میزان کمیت و کیفیت آن ها باشد. لذا در شرایطی که شخص بیشتر از 35 سال سن دارد و هنوز مجرد است می تواند با استفاده از روش فریز کردن تخمک هایش امکان باروری را برای خود حفظ نماید.
گاهی اوقات به علل مختلف مثل شرایط زندگی ، مشکلات مالی ، ادامه تحصیل و غیره ، زوجین قصد بارداری در حال حاضر را نداشته و می خواهند آن را به تاخیر بیندازند. در چنین شرایطی می توانند با اقدام برای انجماد تخمک یا جنین نسبت به بارداری خود در آینده خاطر جمع باشند.
هنگامی که فرد دچار بیماری های سخت مثل سرطان شده و نیاز به انجام دوره های شیمی درمانی دارد ، می تواند به منظور جلوگیری از آسیب هایی که ممکن است روند درمان به کیفیت تخمک ها و قدرت باروری وی وارد نماید ، از تکنیک های فریز کردن تخمک و جنین استفاده کند.
فریز تخمک دختر مجرد چگونه انجام می شود

در دختران باکره عمل بازیابی تخمک به کمک روش لاپاراسکوپی و تحت بیهوشی انجام می پذیرد.

هزینه فریز تخمک و جنین

افرادی که قصد انجام عمل فریز کردن تخمک و جنین را دارند اغلب با سوالات زیر مواجه می شوند:

هزینه فریز جنین چقدر است ؟

هزینه فريز كردن تخمك در ايران چگونه محاسبه می گردد ؟

بهترین مرکز انجماد جنین و بهترین مرکز فریز تخمک در ایران کجاست ؟

شما می توانید با جستجو و تحقیق از سایت ها یا اطرافیان خود بهترین متخصص زنان و زایمان را بیابید سپس به منظور انجام هر یک از روش های فریز کردن تخمک و جنین نزد وی رفته و پس از مشاوره با او نسبت به هزینه آن ها آگاه شوید.