10 فوریه 2020
فوریه 10, 2020

لیزیک

0 دیدگاه

لیزیک

لیزیک نوعی جراحی است که به کمک دستگاهی به نام میکروکراتوم به منظور اصلاح مشکلات بینایی اعم از نزدیک بینی ، پیرچشمی و آستیگماتیسم انجام می شود و به فرد کمک می کند تا عینک خود را کنار بگذارد. در واقع با ليزيک می توان قرنیه چشم را برای تمرکز بهتر نور اصلاح کرد. این جراحی کاملا بدون درد بوده و غالبا هر دو چشم در یک ربع جراحی می شوند. ( متخصص چشم )

در این جراحی قسمتی از ضخامت قرنیه توسط تیغه های میکروکراتوم یا لیزر فمتوسکند برش داده و جمع می شوند و پس از اینکه لیزر تابانده شد ، لایه جمع شده به محل قبلی بازگردانده خواهند شد.

لیزیک

مزایای جراحی ليزيک
حدود 96 درصد بیماران پس از انجام جراحی لیزیک نتیجه خوبی کسب می کنند.
برای این جراحی با استفاده از قطره های بی حس کننده چشم را بی حس کرده و حین عمل بیمار هیچ دردی احساس نخواهد کرد.
غالبا پس از گذشت یک روز از جراحی بینایی بیمار بهبود می یابد.
پس از جراحی لیزیک پانسمان و بخیه لازم نیست.
پس از گذشت چندین سال از جراحی لیزیک می توان نسبت به بازسازی یا ایجاد تغییر در قرنیه اقدام نمود.
با انجام لیزیک بیمار با کاهش چشم گیری در استفاده از عینک و لنز تماسی مواجه است.
عوارض جراحی چشم لیزیک
ممکن است یک الی دو روز پس از جراحی لیزیک بیمار متوجه درد و ناراحتی شود که طبیعی بوده و پس از مدتی برطرف می شوند. از دیگر عوارض این جراحی می توان به موارد زیر اشاره نمود :

تاری دید
چشم های خشک
سختی رانندگی در شب
دیدن هاله های خارج از تصویر
دیدن تصویر به صورت نوسان دار
چگونگی جراحی لیزیک
در اولین قدم چشم ها معاینه شده تا پس از بررسی وضعیت آن ها مشخص شود که جراحی برای بیمار مناسب است یا خیر. مواردی که در معاینه چشم ها مورد بررسی قرار می گیرند عبارتنداز :

شکل و ضخامت قرنیه
سایز مردمک
عیوب انکساری از قبیل نزدیک بینی ، دور بینی ، آستیگماتیسم
لیزیک

همچنین میزان رطوبت چشم ها بررسی می شوند و ممکن است به منظور جلوگیری از خشک شدن چشم ها پس از جراحی ، یک سری اقدامات پیشگیرانه انجام شود.

افرادی که از نزدیک بینی شدید یا متوسط ، دور بینی ، آستیگماتیسم یا قرنیه ضخیم شده برخوردارند ، بهترین کاندید برای انجام جراحی لیزیک می باشند.

پیش از جراحی لیزیک وسیله ای اتوماتیک به کار گرفته شده که نقشه ای از قرنیه ایجاد می کند. این کار به تشخیص بهتر پزشک کمک خواهد کرد.

اقدامات قبل از جراحی لیزیک
حداقل از دو هفته پیش از جراحی بیمار نباید از لنز های تماسی استفاده کند چرا که لنز های تماسی موجب تغییر حالت قرنیه می شوند.
در صورت استفاده از دارو های شیمیایی یا گیاهی حتما پزشک خود را آگاه کنید. همچنین اگر سابقه بیماری دارید چشم پزشک خود را در جریان قرار دهید.
شب قبل از عمل شام سبکی میل کنید.
از داشتن آرایش چشم یا تزئینات مویی خودداری نمایید.