متخصص ارتودنسی یا فوق تخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی یا فوق تخصص ارتودنسی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می شود ادامه مقاله را مطالعه کنید. اگر می خواهید درمان ارتودنسی انجام دهید بایستی به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. متخصص ارتودنسی درمانگری است که علاوه بر دوره دندانپزشکی،۳-۴سال بصورت تخصصی آموزش های نظری و عملی مربوط به انجام ارتودنسی را فرا گرفته است.( متخصص ارتودنسی کرج )

دانشجوی دوره تخصصی ارتودنسی ، در دانشکده دندانپزشکی محل تحصیل خود، یک دوره درمان بر روی بیمارانی با انواع مشکلات ارتودنسی را انجام داده است و مهارت لازم برای انجام درمان ارتودنسی را کسب نموده است.

متخصص ارتودنسی یا فوق تخصص ارتودنسی

فوق تخصص ارتودنسی

مراجعه کنندگان ارتودنسی گاهی برای اینکه معتبر بودن مرکز درمان شان را مطرح نمایند،عنوان می کنند که ارتودنسی خود را نزد فوق تخصص ارتودنسی انجام داده اند.

جالب تر اینکه برخی از متخصصین ارتودنسی و حتی گاهی دندانپزشکان نیز در تبلیغات خود از لغت فوق تخصص ارتودنسی استفاده می کنند بی آنکه از بار حقوقی این کلمه مطلع باشند.

اصولاً شرایط دریافت مدرک فوق تخصصی ارتودنسی به این شکل می باشد که یک دندانپزشک پس از اتمام دوره دندانپزشکی خود در امتحان تخصص شرکت می کند و در صورت طی مسیر تخصصی، بعد از سپری کردن دوران طرح تخصصی خود، در آزمون فلوشیپ فوق تخصصی شرکت می کند و وارد این دوره دو ساله می شود.

در ایران نیز یک متخصص ارتودنسی می تواند وارد دوره فلوشیپ فوق تخصص ارتودنسی جراحی فک ( فلوشیپ ارتوسرجری ) شود.

در مقاله پیش رو قصد داریم بررسی کنیم که یک فوق تخصص ارتودنسی چه آموزش هایی را فراتر از متخصص ارتودنسی فرا می گیرد و در چه مواردی بهتر است به فوق تخصص ارتودنسی مراجعه کنیم.
فلوشیپ فوق تخصصی ارتودنسی جراحی فک

یک متخصص ارتودنسی پس از ورود به دوره فلوشیپ ارتوسرجری بایستی یکسال و نیم تا دو سال به آموزش های مخصوص به این دوره مشغول شود. کل این دوره آموزشی شامل ۱۹۲ واحد می باشد که معمولاً در بازه زمانی بصورت ۳ ترم ارائه می شود.

واحدهای درسی دوره فلوشیپ ارتوسرجری به دو دسته دروس وابسته و دروس اصلی تقسیم می شود. در دروس اصلی، ابتدا تاریخچه و شناخت اصول و بیان ارتوسرجری مطرح می شود و‌ در ادامه اصول طرح درمان ارتوسرجری به بحث گذاشته می شود.

تعداد قابل توجهی از واحدهای دوره فلوشیپ ارتوسرجری مربوط به طرح درمان بیماران دارای مشکل اسکلتی شدید در بعد ساژیتالی و ورتیکالی می باشد. مباحثی نیز به درمان بیماران دارای آسیمتری ( ناقرینگی صورتی ) اختصاص یافته است.
فوق تخصصی ارتودنسی جراحی فک

در این دوره فوق تخصصی ارتودنسی جراحی فک ، به گذرانندگان دوره آموزش داده می شود که در بیماران ارتوسرجری ( بیمارانی که مشکل اسکلتی قابل توجهی دارند و علاوه بر ارتودنسی نیازمند عمل فک نیز می باشند ) از تکنیک های نوین دیجیتالی و کامپیوتری برای طرح درمان و‌پیش بینی نتایج درمان استفاده کنند.

یکی از معروفترین این نرم افزارهای پیش بینی نتایج جراحی نرم افزار دلفین می باشد. بحث و بررسی بر روی درمان بیماران شکاف کام و لب قسمت عمده ای از مباحث دوره فوق تخصصی ارتودنسی جراحی فک می باشد.

کار با تکنیک های جدید انجام ارتوسرجری ( ارتودنسی و جراحی فک ) یکی از مهمترین اهداف دوره فلوشیپ ارتوسرجری می باشد.

در دروس وابسته دوره فوق تخصصی ارتودنسی، دانشجوی دوره فوق تخصصی با یک سری بخش های مرتبط، واحدهایی مشترک را می گذراند تا با تاثیرات دیگر رشته های تخصصی دندانپزشکی بر روی زمینه فوق تخصصی خود آشنا شود.

از جمله این دروس وابسته می توان به رادیولوژی فک، بیماری های دهان، پریودنتیکس، جراحی دهان و فک اشاره کرد.

متخصصین ارتودنسی که در حال گذراندن دوره فلوشیپ فوق تخصصی ارتودنسی جراحی فک می باشند برای فارغ التحصیلی خود نیازمند چاپ یک مقاله علمی در نشریات معتبر بین المللی می باشند.

متخصص ارتودنسی یا فوق تخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی یا فوق تخصص ارتودنسی ؟

از دید علمی تنها درمانگری که توانایی و صلاحیت انجام ارتودنسی را دارد دکتر ارتودنسی متخصص می باشد. یک متخصص ارتودنسی سال ها بصورت علمی و‌عملی آموزش های مرتبط با درمان ارتودنسی را فراگرفته است و توانایی ارائه یک درمان مناسب را دارد.

اما مواردی از درمان ارتودنسی پیچیدگی بیشتری دارند و به نوعی درمان تیمی بین چند متخصص دندانپزشکی را شامل می شود.در مواردی که نوع درمان ارتودنسی تیمی است و یا پیچیدگی بالایی دارد، بهتر است درمان توسط فوق تخصص ارتودنسی انجام شود.

مهمترین موردی که در آن توصیه می شود درمان ارتودنسی بجای متخصص ارتودنسی به فوق تخصص ارتودنسی سپرده شود، درمان ارتوسرجری است.

در این نوع درمان که ترکیبی از درمان ارتودنسی و جراحی فک می باشد، ابتدا فرد توسط ارتودنسی قبل از جراحی، آماده جراحی فک می شود؛ سپس با همین وسایل ارتودنسی به اتاق عمل برده می شود و پس از انجام عمل فک و طی شدن دوران نقاهت به متخصص ارتودنسی ( ترجیحاً فوق تخصص ارتودنسی ) باز می گردد تا پس از انجام ارتودنسی پس از جراحی، کار وی به اتمام برسد.

نکته حائزاهمیت در این بین، زمان طولانی تر ارتودنسی و پیچیدگی بیشتر ارتودنسی مورد نیاز می باشد و ازینروست که انجام این نوع ارتودنسی بهتر است به فوق تخصص ارتودنسی سپرده شود.
کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر اصلانی در تهران و کرج

دکتر فرزین اصلانی از جمله ۱۵متخصص ارتودنسی کشورمان می باشند که دارای مدرک فوق تخصصی ارتودنسی می باشند.در کلینیک های ارتودنسی ایشان در کرج و تهران درمانهای پیشرفته ارتودنسی به کمک جراحان فک و صورت همکار بصورت تیمی انجام می شود.

دکتر فرزین اصلانی تنها فوق تخصص ارتودنسی کرج و استان البرز نیز می باشند.