10 ژوئن 2019
ژوئن 10, 2019

متخصص دندانپزشکی اطفال

0 دیدگاه

متخصص دندانپزشکی اطفال

تخصص دندانپزشکی کودکان یکی از شاخه های دندانپزشکی می باشد که از روش های درمانی به منظور مراقبت از دندان های شیری و دائمی کودک استفاده می کند. باورهای غلطی در بین والدین در خصوص دندان های شیری وجود دارد، آن ها بر این باورند که دندان شیری موقتی بوده و نیاز مراقبت ندارد ، در حالی که اینگونه نبوده و سالم بودن دندان های شیری باعث رشد صحیح و سالم دندان های دائمی می شود.

کودکان از سنین ٦ ماهگي تا ٣ سالگي دندان هایشان شروع به رشد کرده و تکمیل می شود. والدین بهتر است برای سلامت دهان و دندان کودکان شان آن ها را از سنین کم به دندانپزشکی کودکان برده تا هم دندان هایشان معاینه شوند و هم با محیط دندانپزشکی آشنا شده و ترسی نداشته باشند.

متخصص دندانپزشکی اطفال

محیط دندانپزشکی اطفال چگونه باید باشد؟

متخصص دندانپزشکی اطفال برای اینکه کودکان از مراجعه به دندانپزشکی نترسند و دوست داشته باشند برای درمان به آن جا مراجعه کنند بهتر است محیط دندانپزشکی را با توجه به گروه سنی کودکان طراحی کند.
در دندانپزشکی کودکان بهتر است بر روی دیوارهای اتاق انتظار پوستر شخصیت های محبوب کودکان قرار داده شود و اسباب بازی هایی که آن ها دوست دارند در آن اتاق وجود داشته باشد تا کودکان متوجه گذر زمان نشوند.
بهتر است اتاقی که برای درمان کودکان انتخاب شده با اتاق انتظار فاصله داشته باشد تا صداهای دستگاه باعث ترس کودکان نشود.

متخصص دندانپزشکی اطفال

یک متخصص دندانپزشکی اطفال چه ویژگی های باید داشته باشد؟

والدین به این نکته توجه کنند که انتخاب متخصص دندانپزشکی کودکان بسیار مهم می باشد.
یک متخصص دندانپزشکی اطفال بهتر است به علم روانشناسی کودکان آشنا باشد و نحوه برخورد با کودکان را بداند.
در صورتی که کودک قرار است در هنگام درمان دردی احساس کند به کودک صادقانه اطلاع دهد.
متخصص دندانپزشکی اطفال بهتر است تمامی نکاتی را که والدین باید در خصوص رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان بدانند به آن ها بگوید.
دندانپزشک کودکان باید توانا باشد و بهترین نوع خدمات را به کودکان ارائه دهند و از روش های نوین و مواد جدید مانند کامپومر که رنگی بوده و کودکان دوست دارند، می توانند استفاده کنند.
یک دندانپزشک اطفال خوب نباید در مقابل کودک صحبت هایی که مناسب سن او نیست را بگوید.
باید با صبوری و مهربانی کودک را با محیط دندانپزشکی و نحوه درمان آشنا کند تا او رفتار بهتری در هنگام درمان از خود نشان دهد.
بهترین متخصص دندانپزشکی اطفال برای اینکه کودک همکاری لازم را برای درمان داشته باشد می تواند یک قرار داد با او تنظیم کند به عنوان مثال اگر تا جلسه بعد که برای معاینه مراجعه می کند بهداشت دهانی خود را رعایت کند تشویق می شود.

نحوه انتخاب بهترین متخصص دندانپزشکی اطفال به شرح ذیل می باشد:

برای انتخاب یک متخصص دندانپزشکی کودکان می توانید از دوستان و آشنایان خود پرس و جو کنید یا در گوگل جستجو نمایید.
پس از انتخاب متخصص دندانپزشک کودکان درباره میزان تحصیلات و سوابق کاری او تحقیق کنید.
والدین برای اطمینان از انتخاب دندانپزشک اطفال مورد نظر به مطب او رفته و با او مشاوره کنند.
با والدینی که در مطب دندانپزشک کودکان مورد نظر حضور دارند صحبت کرده و میزان رضایت آن ها را بسنجد.

متخصص دندانپزشکی اطفال

متخصص دندانپزشکی اطفال چه خدماتی را به کودکان ارائه می دهد؟

در دندانپزشکی کودکان و نوجوانان ، ارتودنسی دندان ، ترمیم و رفع پوسیدگی و جرم دندان ها ، فیشور سیلانت ، فلوراید تراپی و غیره انجام می شود.
خدمات دندانپزشکی کودکان

ارتودنسی

ارتودنسی از دو بخش ” ارتو ” به معنای دندان و ” دنسی ” به معنای مرتب کردن تشکیل شده است، ارتودنسی با هدف صاف و مرتب کردن دندان های کودکان و بزرگسالان انجام می شود که در آن از ابزار هایی همچون سیم ، کش ، براکت و غیره استفاده می شود.

ارتودنسی دندان دارای سه نوع ثابت ، متحرک و نامرئی می باشد که با توجه به وضعیت دندان و دهان بیمار یکی از آن ها انتخاب شده و در دهان بیمار قرار می گیرد.

ارتودنسی پیشگیری زمانی انجام می شود که متخصص دندانپزشکی کودکان تشخیص می دهد که دندان های کودک نامرتب بوده و با افزایش سن میزان آن نامرتبی بیشتر می شود به این ترتیب با معرفی کودک به یک متخصص ارتودنسی خوب اقدام به جلوگیری از نامرتبى دندان های می کند.

فلورایدتراپی

فلوراید تراپی یکی از موادی است که در حفظ و نگهداری دندان ها تاثیر بسزایی دارد و والدین بابردن کودک خود به دندانپزشکی کودکان و معاینه توسط متخصص دندانپزشک اطفال در صورت نیاز مقدار معینی فلوراید بر روی دندان زده می شود تا میزان مقاومت مینای دندان افزایش یابد.

بهتر است بدانید که فلوراید نوعی ماده معدنی بوده که در آب و مواد غذایی وجود دارد، همچنین در برخی از خمیر دندان ها نیز موجود می باشد.

فیشورسیلانت

این نوع درمان یک عامل پیشگیرانه محسوب می شود که در دوران کودکی و نوجوانی مورد استفاده قرار می گیرد، بهتر است بدانید که ” فیشور ” به معنای شیار و ” سیلانت ” به معنای پوشاندن می باشد در کل این واژه به معنای پوشاندن شیارهای دندان است.

در این روش دندانپزشک ابتدا دندان مورد نظر را با استفاده از برس مخصوصی تمیز کرده و سپس دندان را با استفاده از نوعی اسید مخصوص فیشورسیلانت برای چسباندن ماده سیلانت آماده می کند.

مدت زمان انجام این روش درمانی حدود ۱۵ دقیقه می باشد.

متخصص دندانپزشکی اطفال

کلینیک تخصصی دندانپزشکی کودکان :

کلینیک های دندانپزشکی کودکان شبانه روزی در کرج وجود دارد که به مراجعین خود خدماتی را ارائه می کنند، والدین می توانند با مراجعه به کلینیک های دندانپزشکی اقدام به رفع ناراحتی و درمان آسیب دیدگی دندان کودک خود در شبانه روز کنند.

شما عزیزان می توانید با جستجو در گوگل بهترین کلینیک شبانه روزی در کرج را پیدا کرده و به آن جا مراجعه کنید.
هزینه دندانپزشکی کودکان چقدر می باشد؟

هزینه درمان دندانپزشکی کودکان با توجه به نوع آسیب دیدگی دندان و شدت آن ، دستمزد دندانپزشک اطفال و غیره تعیین می شود.