مهرطلبی چیست؟ راههای رهایی از مهر طلبی

مهرطلبی یعنی اعتياد به راضی نگه داشتن افراد دیگر تا حدی که همیشه منافع، خواسته ها و حقوق ما زیر به خاطر فرد دیگری که از دوستان، خانواده یا اشنایان است پایمال میگردد. مهرطلبی یکی از تیپ های شخصیتی است که بر اساس آن، اشخاص وابستگی شدیدی به سایرین و عوامل خارجی پیدا می کنند. آن ها هر کاری که انجام می‏دهند در پایان در جهت کسب تائید، مهر و پذیرفتن از طرف افراد دیگر است.

اشخاص مهرطلب پر از شرم هستند و این شرم بخاطر ترس آن ها از رانده شدن و تایید نشدن است. اشخاص مهرطلب غالبا پر از احساس ترس و نیاز هستند. آن ها سعی زيادي برای جلب رضایت، تائید و تحسین سایرین می کنند، تا جایی که از خود می گذرند و امکان دارد بخود زیان برسانند. آن ها خویش را فراموش نموده و از خود مراقبت نمی کنند و دایماً در حال خدمت رساني های ناسالم به سایرین هستند.

دلایل ابتلا به شخصیت مهرطلبی

ایجاد چنين شرایط روحی در آدم ها ریشه در سه مسأله دارد.

نخست ذهنیتی است که آدم ها با آن بزرگ شده اند، اینکه تصور شان بر این است که باید مدام مناسب افراد دیگر باشند و محبّت بخرند چراکه همیشه از این کار پاداش گرفته اند.

دوم میتواند عادت رفتاری شکل گرفته مربوط به یک دوره و زمان خاصی باشد که تبدیل به یک عادت رفتاری شده است. به عنوان مثال شخصی در دوره عقد تنها سعی نموده طرف مقابل راضی باشد.

عامل سوم هم حس ترس است و شخص تمامی تلاشش را می کند تا وضعیت مطلوب پیش آمده را از دست ندهد.

مهرطلبی , علت به وجود امدن مهرطلبی , اختلال شخصیتی مهرطلبی
رهایی از مهر طلبی

علایم ابتلا به شخصیت مهرطلبی

به شکل افراطی تلاش می کنید نظر مثبت افراد دیگر را جلب کنید

شخص مهرطلب به شدت از مردم انتظار دارد که باید قدر خوبی های وی را بدانند. از نه از جایگاه یک انسان یاری دهنده و نجات بخش بلکه جهت بدهکار کردن اطرافیان بخود و مظلوم نمایی.

این طور اشخاص زمانی وارد رابطه می شوند در برهه ای مخاطب را با خدمات و سرویس های خود بمباران می کنند و از این رو دوست دارند نظر وی را به خود جلب کنند. بعد از مدتی به دلیل عدم سپاسگذاری اطرافیان از شدت محبّت خویش کم می کنند و بدنبال قربانی ديگر می روند.

هنر نه گفتن:

هنر نه گفتن است این گام باعث تغيير آن دسته از عادات رفتاری شخص مهرطلب می شود که وی را به سایرین وابسته تر می کند می دانید چرا؟ به چه دلیل در مواقعی که تصمیم وی گفتن نه به سایرین است امکان دارد به علت خجالت، نداشتن اعتماد به نفس و ديگر مشکلات به زور بله بگویید و این خود وابستگی است.

این دسته از اشخاص سعی دارند تا محبّت و توجه سایرین را بخود جلب کنند و از این جهت ممکن است دست به کارهایی بزنند که شاید حتی خودشان به آنها اعتقادی نداشته باشند.

به شدت از تنش و اصطکاک پرهیز می کنید

اگر میخواهید سریع چنين افرادی را بشناسید، در خصوص یک مسئله به بحث بپردازید و تلاش کنید وی را به چالش بکشید. خواهید دید بسرعت از تنش پرهیز می کند و به امتیاز دادن رو می آورد. کم تر پیش می آید بر سر موضوعی پافشاری بر حق خویش کنند و از خود دفاع کنند.

خود کم بینی و نداشتن اعتماد به نفس

درصورتی که در یک جمع قرار بگیرند، خویش را در بین جمعیت مخفی می کنند تا مبادا کسی نظر آن ها را بپرسد و مسوولیت ایجاد شود. حتی اگر از نحوه لباس پوشیدن آن ها تعریف کنید خویش را سزاوار چنين تعریفی نمی دانند و آن را انکار می کنند. در زمان ازدواج و یا انتخاب شغل هم به کم ترین حد قانع هستند و چنانچه روزی هم شانس در خانه آن ها را بزند، آن را پس می زنند خویش را سزاوار پیشرفت نمی دانند.

پرهیز از شادمانی و لذت بردن از زندگی

یکی از باورهایی که مخصوصا در ما ایرانی ها ریشه دوانده است این است که پس از هر خنده گریه است. انسان مهرطلب این رفتار را به فراوانی از خویش نشان میدهد برای این که نیازمند توجه و جلب محبّت دیگران هستند. طبق اصول تئوری انتخاب ما شادی، بیماری افسردگی، موفقیت و… را انتخاب می کنیم و پشت چنين رفتارهایی بدنبال امتیاز گرفتن و جلب توجه افراد دیگر هستیم.

افرادی که در تله مهرطلبی افتاده اند با مقصر دانستن خویش در تمام سختی های زندگی، نظر سایرین را جلب می کنند و از آنجایی که شاد بودن یکی از ویژگیهای انسان سالم و موفق است، پس آن ها به عنوان یک بازنده هیچوقت از این رفتار استفاده نخواهند کرد.

مهر طلب ها استاد ایجاد احساس تقصیر هستند!

نمونه از یک مادر مهرطلب:هنگامی که پسرش در حال تماشای برنامه مورد علاقه اش است و غرق در آن است از وی می خواهد که در جابه‌جا کردن میز وی را کمک کند، ولی زمانی که با اعتراض پسرش روبرو می شود، می گوید:باشه مادر جان، خودم تنهایی جا به جا می کنم! شروع به کشیدن می کند، صدای کشیده شدن میز همراه با صدای آه و ناله مادر، احساس گناه و تقصیر شدیدی را در پسر ایجاد می کند.

همیشه در حال عذرخواهی است.

( در واقع عذرخواهی می کند تا مسوولیت را قبول نکند)

همیشه وابسته است

این چنین اشخاص شما را به عنوان منجی و قهرمان زندگی خویش می دانند ولی بعد از چند وقتی سناریوی خویش را اجرا می کنند. زنی را تصور کنید که در هر شرایطی نظر همسر خویش را می پرسد و در اصطلاح “بدون نظر آن ها آب نمیخورند” در جمع دوستان هم خویش را یک عاشق و دل بسته نشان میدهد و برای هر یک از جنبه های زندگی با وی مشورت می کند.