23 فوریه 2020
فوریه 23, 2020

چسبندگی رحم

0 دیدگاه

چسبندگی رحم

چسبندگی رحم : رحم یکی از مهم ترین ارگان های بدن بانوان می باشد که در واقع از کلیدی ترین اجزای دستگاه تناسلی زنانه نیز به شمار می رود. رحم ، عضوی از اندام تناسلی است که احاطه کننده تخمدان ها بوده و در باروری بانوان نقشی اساسی ایفا می کند. ( بهترین متخصص زنان اهواز )

از این رو کوچک ترین خللی که در این اندام پدید آید ، می تواند منجر به افزایش احتمال ناباروری گردد و همچنین بروز هر گونه صدمه ، عفونت یا زخمی در داخل جداره رحم نیز می تواند زمینه ساز چسبندگي رحم شود.

منظور از چسبندگي رحم ، وضعیتی است که نسج جداره پوشاننده رحم با زخم هایی مواجه شود.

خانم هایی که ساکن شهر اهواز هستند می توانند جهت درمان کلیه مشکلات مرتبط با دستگاه تناسلی اعم از چسبندگی رحم و غیره ؛ با فراغ خاطر به سرکار خانم دکتر فریده فرحبخش ، متخصص زنان اهواز مراجعه نمایند و به نتایج رضایت بخشی دست یابند.

علائم چسبندگی رحم

چسبندگي رحم ، بر روی حفره رحمی اثر گذاشته و برای تشخیص آن نیاز به معاینات و آزمایشات دقیق پزشکی می باشد تا بدین ترتیب پزشک متخصص ، به سرعت بیماری را تشخیص داده و روند درمان را آغاز نماید.

شایع ترین علائم چسبندگي رحم عبارتند از :

ناباروری
سقط مکرر جنین
درد متناوب در ناحیه لگن
بی نظمی سیکل ماهیانه

لازم به ذکر است که بارزترین عارضه ای که در اثر چسبندگي رحم ، حادث می گردد ؛ کاهش قدرت باروری و ناباروری می باشد تا جایی که تقریبا عده کثیری از خانم هایی که دچار چسبندگی رحم هستند با اختلال ناباروری نیز مواجه هستند.

همچنین نامنظمی پروسه قاعدگی نیز از دیگر مشکلاتی است که در میان خانم هایی که با چسبندگي رحم روبرو هستند ، آمار فراوانی دارد.

همانطور که گفتیم ناباروری و کاهش قدرت باروری از شایع ترین عوارض ناشی از چسبندگي رحم می باشد ، در این جا باید خاطر نشان نمود که خانم ها نباید از این موضوع دچار نگرانی شوند ؛ چرا که بر اساس نظر پزشکان و متخصصین حوزه زنان و زایمان ، افراد مبتلا به چسبندگي رحم خفیف تا متوسط پس از درمان این اختلال به راحتی قادر به باروری خواهند بود و احتمال بارداری آن ها حدودا 70 الی 80 درصد می باشد.

خانم هایی که از چسبندگی شدید رحم رنج می برند نیز پس از درمان این مشکل ، تقریبا 20 الی 40 درصد شانس باروری خواهند داشت.

علل چسبندگی رحم

عمل جراحی تخمدان : از رایج ترین علل چسبندگي رحم می توان به انجام جراحی تخمدان اشاره نمود ، به طوری که اغلب بانوانی که به دلیل وجود کیست تخمدان اقدام به انجام جراحی تخمدان نموده اند ؛ با انجام این عمل دچار چسبندگي رحم شده اند.

آندومتریوز : از دیگر عواملی که منجر به چسبندگي رحم می گردد نوعی بیماری تحت عنوان آندومتریوز می باشد. آندومتریوز ، در حقیقت اختلالی است که سبب تشکیل بافت هایی شبیه به آندومتر در سایر نقاط بدن ( جز رحم ) می شود و در نتیجه فرد جهت رهایی از این بافت های اضافی ، ملزم به انجام عمل جراحی می گردد.

توجه داشته باشید که آندومتریوز ، غالبا در شکم و لگن اتفاق می افتد و سبب چسبندگی شدید در ناحیه رحم می شود.

جراحی میومکتومی : نوعی عمل جراحی است که برای برداشتن بافت های غیرعادی از داخل رحم انجام می شود و به کمک آن تمامی این بافت ها از داخل رحم برداشته می شوند. گرچه این عمل جراحی سبب از بین رفتن بافت های غیر عادی از داخل رحم خواهد شد ، اما متاسفانه چسبندگي رحم را در پی دارد.

درمان چسبندگی رحم

در حالت کلی معمولا از هیستروسکوپ در راستای درمان و از بین بردن چسبندگي رحم ، استفاده می گردد. لازم به ذکر است که در حین انجام عمل هیستروسکوپی از لاپاراسکوپی نیز استفاده می شود تا بدین ترتیب و با مشاهده دقیق سطح رحم از سوراخ شدن رحم در حین عمل هیستروسکوپی پیشگیری شود.

در چسبندگی های شدید رحمی امکان دارد جهت درمان این عارضه ، بیش از یک روش درمانی مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال در برخی موارد پزشک متخصص به منظور ممانعت از ایجاد مجدد چسبندگی ، ممکن است هورمون یا داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی تجویز نماید.

در مواردی نیز احتمال دارد جراح ، درخواست نماید که به منظور حفاظت از جداره رحم ، نوعی سوند ساختاری از جنس پلاستیک تا چند روز یا چند هفته درون رحم بیمار قرار داده شود تا بهبودی کامل حاصل گردد.