چه زمانی باید کودک را ختنه کرد ؟

آیا نوزاد پسرتان تازه به دنیا آمده و می‌خواهید بدانید چه زمانی برای ختنه کردن مناسب است؟ پسرتان مدام گریه می‌کند و در دفع ادراد مشکل دارد؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها و از بین بردن نگرانی مادران از انجام ختنه روی نوزادشان، از دکتر علی‌اصغر متقی، متخصص کودکان و نوزادان درباره این موضوع پرسیدیم.

ختنه در پسران
پسران بهتر است بلافاصله بعد از تولد ختنه شوند و یا در زمان نوزادی این عمل را بگذرانند. چون در این دوره زمانی، هم فهم و درک نوزاد نسبت به ترس و درد این کار کم است و هم او سریع‌تر بهبود پیدا می‌کند.
نوزادانی که در زمان تولدشان دچار بیماری‌های مختلف و یا زردی هستند بهتر است پس از درمان بیماری و گذراندن دوران نقاهت ختنه شوند.

ختنه کردن نوزاد

زمان ختنه پسران
مادران می‌توانند زمانی برای ختنه کردن فرزندشان اقدام کنند که تغذیه او رو‌به‌راه شده و آنها بر کار‌ها و رفتار‌فرزندشان مسلط شده باشند. اما بهترین زمان برای ختنه نوزادان پسر، یک ماهه اول پس از تولدشان است. نوزادان بزرگ‌تر برای انجام این کار، دردسر بیشتری دارند چون دلشان می‌خواهد چهار دست و پا راه بروند و یا روی شکم بخوابند. به همین دلیل این بچه‌ها پس از ختنه کردن، ممکن است بیشتر از روز‌های پس از تولد بی‌قراری کنند.

احتمال عفونت ادراری با ختنه دیرهنگام
باید بدانید پسرانی که در سنین بالاتر ختنه می‌شوند و یا خیلی دیر برای انجام این کار اقدام می‌کنند، بیشتر از سایر پسران دچار عفونت ادراری می‌شوند و درصد ابتلا به این بیماری در آنها بیشتر است. در جوامعی که پسران و مردان ختنه نمی‌کنند نیز بیماری‌های تماسی و مقاربتی بسیار زیاد مشاهده می‌شود.
مادران نباید نگران درد ختنه نوزادشان باشند چون عمل ختنه کردن با حسی موضعی انجام می‌شود و بیشتر از نیم ساعت طول نمی‌کشد. اگر نوزادان پس از خته کردن درد شدیدی داشته باشند و بیش از حد گریه کنند، برایش مسکن استامینوفن تجویز می‌کنیم.

ختنه نوزاد
عوارض بعد از عمل ختنه
شایع‌ترین عارضه‌ای که ممکن است پس از هر انجام این عمل اتفاق بیفتد، خونریزی است. خونریزی پس از ختنه ممکن است در اثر تقلای زیاد نوزاد و کندن پانسمان رخ بدهد و یا مشکلات انعقادی داشته باشد. در موارد بسیار نیز ممکن است نوزاد با نوعی ناهنجاری در آلت تناسلی متولد شود. مانند زمانی که نوک مجرای آلت تناسلی، به جای این که در سر آن قرار گیرد، در پایین آلت قرار گرفته باشد. در این موقعیت، شاید نوزاد نیاز به عمل جراحی ترمیم داشته باشند. سپس بعد از عمل جراحی ترمیمی و بهبود یافتن اندام تناسلی او می‌توان عمل ختنه را بر روی او انجام داد. خوب است بدانید که ختنه کردن جزو رایج‌ترین اعمال جراحی در جهان اسلام است.