چگونه زندگی شادتری داشته باشیم؟

یک مثلی هست که می‌گوید: «سخت می‌گیرد جهان بر مردمان سخت‌کوش». که معنای دقیق این مثل این است که هرچه بیشتر سخت بگیری، زندگی و جهان هم بر تو سخت می‌گذرد. پس باید روی اصل بی‌خیالی زندگی کرد. برای همه ما پیش آمده که چنان برخی از وقایع را جدی می‌گیریم که اضطراب و نگرانی مهمان همیشگی خانه دل‌مان می‌شود و اوضاع را بر خودمان تلخ می‌کنیم.

اگر ذهن‌مان را از دغدغه‌های روزمره رها کنیم فشار کمتری را تجربه می‌کنیم و همین امر باعث شاد شدن می‌شود. در ادامه به شما می‌گوییم که برای شاد بودن باید به چه چیزهایی اهمیت نداد‎.‎

‏۱‏‎ )دیگران چه فکر می‌کنند

بزرگترین دغدغه ذهنی ما در زندگی این است که اگر فلان حرف را بزنیم، اگر فلان کار را بکنیم، اگر آن لباس را بپوشیم و… دیگران چه فکری در مورد ما می‌کنند.

در واقع تمام اصول زندگی ما روی حرف «مردم چی می‌گن؟» پیش می‌رود. مهم نیست مردم در مورد شما چه فکری می‌کنند، چون شما هرکاری انجام دهید کسی هست که آن را نپسندد و راضی نگه داشتن همه افراد کار غیرممکنی‌ست.

پس کاری که باید انجام دهید را انجام دهید. بدون استرس و دغدغه برای طرز فکر مردم در مورد خودتان. اگر به آنچه دیگران در مورد شما فکر می‌کنند اهمیت دهد، در واقع دارید برای دیگران زندگی می‌کنید نه برای خودتان و این‌گونه است که هیچ لذتی از زندگی خود نمی‌برید‎.‎

‏۲‏‎ ‎)ترس از شکست

در یکی از حکمت‌های نهج‌البلاغه حضرت علی حدیثی دارند که مضمونش این است که اگر در زندگی شکستی خوردید که آن شکست منجر به تجربه‌دار شدن شما شد، در واقع شما چیزی را از دست نداده‌اید.

این کلام امام علی(ع) یک اصل باارزش را به ما یاد می‌دهد و آن این است که برخود ما با شکست‌هایمان بستگی به نوع نگرش‌مان دارد. اگر شکست خوردن را نشانه بی‌کفایتی و کامل نبودن خود بدانید، همیشه احساس بدبختی می‌کنید.

شکست را ابزاری برای یادگیری بدانید و به آن اجازه ندهید که مانع رسیدن شما به آرزوهایتان شود‎.

‏۳‏‎ ( ‎اشتباهات قبلی

هیچ انسانی وجود ندارد که در زندگی‌اش اشتباه نکرده باشد. زندگی بدون اشتباه امکان پذیر نیست. پس نباید سخت گرفت و باید این قاعده را پذیرفت که اشتباه کردن بخشی از طبیعت انسان و جهان است.

گاهی ما در مواجهه با اشتباهاتی که مرتکب شده‌ایم، خودمان را از فرصت‌های جدید و دوباره محروم می‌کنیم. باید یاد بگیریم که خودمان را به خاطر اشتباهات قبلی ببخشیم و دائم حالت سرزنش‌گری نسبت به خودمان نداشته باشیم‎.‎